Equilibrium

Drodzy Czytelnicy!

Informujemy Was o powstaniu Equilibrium, pisma informacyjno – literacko – naukowego. Pismo, w formie bezpłatnego miesięcznika, będzie dostępne w naszej bibliotece, szkołach, oraz we wszystkich większych punktach w mieście i, jeśli środki pozwolą, nie tylko. Wydawcą jest Biblioteka Publiczna Miasta Rydułtowy. W skład zespołu redagującego wchodzą pracownicy biblioteki oraz członkowie Klubu Equlibrium.

Gazetę drukujemy własnym sumptem, stąd też apelujemy do Was, drodzy czytelnicy, jeśli ktoś miałby możliwość i chęć, może wspomóc naszą działalność i np. zakupić papier czy tusz, a tym samym przysłużyć się idei, która przyświeca naszemu przedsięwzięciu. Będziemy bardzo wdzięczni za każdą formę pomocy.

Czasopismo oprócz funkcji informacyjnych, relacjonujących nasze działania na bieżąco, ma za zadanie przede wszystkim promować twórczość naszych czytelników, utrwalać na swoich stronach efekty działalności członków Klubu Equilibrium, ludzi o rozmaitych pasjach i zainteresowaniach. Taka jest idea, wstępne założenie – zrzeszać ludzi, których łączy przede wszystkim jedno – pasja.

Znaczenie nazwy jest wielokontekstowe. Z założenia ma być nośna w znaczenie, treść, posiadać głębszy sens. Tak więc mimo, że najpierw przywołuje skojarzenia z książką (słowa librum, libra), jednak przede wszystkim ma przywodzić na myśl powszechne w przyrodzie i charakterystyczne dla idealistycznego ujęcia rzeczywistości dążenie do równowagi, homeostazy, harmonii, ma powoływać się na postulaty filozofii greckiej i wschodniej, filozofii Tao, Arystotelesowski „złoty środek”, „drogę środka”, środek ciężkości niezbędny dla wszelkiego działania, prawidłowość regulującą w ciągłej walce przeciwieństw i jednocześnie, mającą niebagatelne znaczenie w kwestii przetrwania wszelkiego istnienia. Na najgłębszym dnie kryje się (choć dla wtajemniczonych zapewne jako pierwsze) nawiązanie do filmu o tym samym tytule, mówiącym m.in. o ważkich problemach natury filozoficznej, kultury, o człowieku, jego kondycji w świecie, miejscu, o sensie i wadze istnienia książek, ich znaczeniu, oraz walce o ich istnienie i zachowanie treści i znaczenia, jako nośnika kultury, tego swoistego narzędzia, które ma za zadanie utrwalać myśl ludzką i wszelkie jej wytwory dla potomnych. Tu sypią się kolejne odniesienia, skojarzenia, jak np. Rok 1984 G. Orwella. Tytuł ma być nośnym symbolem, obrazującym marzenie, ideę zwłaszcza dziś, w czasie tak trudnym dla nas, czasie politycznego nieładu i chaosu, trudu z jakim muszą ścierać się kultura, nauka, sztuka walcząc o prawo istnienia, i to istnienia na godnym, a więc jak najwyższym poziomie. W atmosferze ogólnego poczucia bezsensu, nijakości, marazmu w społeczeństwie, byłoby wspaniale móc przeczyć tej atmosferze właśnie, rozwiewać jej mgły, ukazując inny, lepszy sposób na życie. Tak więc jest to pismo dla ludzi, którym nieobce jest myślenie. Dla ludzi, którzy nie chcą pogrążyć się w tej atmosferze na dobre, dla tych, którzy kochają życie i potrafią z niego wykrzesać maximum możliwości.

W miarę zainteresowania z Waszej strony, mamy w zamiarze organizować w ramach Klubu Equilibrium spotkania cykliczne pasjonatów, konwersatoria na różne tematy, a nawet spotkania z ciekawymi osobami, uruchamiać różne możliwości. Zatem, jeśli odczuwasz potrzebę podzielenia się z innymi swymi przemyśleniami, chcesz wypowiedzieć swoja opinię na temat otaczającej nas rzeczywistości, pochwalić się dorobkiem twórczym i zaprezentować swoje dzieło, interesuje cię nauka, filozofia, bądź masz jakieś hobby: np. akwarystyka, terrarystyka czy jakakolwiek inna dziedzina „obsesji życia codziennego” czyniąca je niecodziennym :), albo zwyczajnie, obejrzałeś film, spektakl, przeczytałeś książkę czy też wróciłeś z ciekawej podróży i w związku z tym chciałbyś się podzielić wrażeniami, przyjdź do nas, lub poślij nam list drogą pocztową lub elektroniczną. Napisz o tym, co Cię interesuje, o jaką tematykę, dziedzinę wzbogaciłbyś nasze pismo i działalność.

Jesteśmy otwarci na propozycje. W ramach powołania do istnienia Klubu Equilibrium, utworzonego przy Bibliotece Publicznej Miasta Rydułtowy, ogłaszamy nabór na pomysły!

Pobierz egzemplarz gazetki w formacie PDF

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *