Marian Nowotny „Zanim powstał węgiel” – zaproszenie na wystawę

Serdecznie zapraszamy na wystawę Pana Mariana Nowotnego pt. „Zanim powstał węgiel”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 15 maja o godz. 18.00.
Wystawa organizowana jest przez Galerię Sztuki „Złote Grabie” oraz Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach.

Marian Nowotny Zanim Powstał Węgiel

Kilka słów o artyście:

Marian Nowotny urodził się w 1950 roku w Rybniku- Niewiadomiu, od 44 lat jest mieszkańcem Rydułtów. Pracował jako górnik przodowy kopalni Rydułtowy, a później Zofiówka w Jastrzębiu. Interesuje się prehistorią. Zbierał odciski flory i fauny odbite na skałach kopalnych, które stały się inspiracją do tworzenia bajecznie kolorowych płócien ze światem pierwotnego lasu i jego tajemniczymi mieszkańcami. Od dzieciństwa lubił malować. Był członkiem grupy plastyków  nieprofesjonalnych Konar w Rydułtowach oraz Sokół w Jastrzębiu. Od 1975 roku brał udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych w kraju (m.in. Wrocław, Szczecin, Stargard Szczeciński, Poznań, Warszawa, Wieliczka, Ruda Śląska, Katowice) oraz za granicą (Donieck, Pekin, Dorsten). Jest zdobywcą wielu wyróżnień i nagród (m.in. na plenerze malarstwa i rzeźby w Kudowie w 1988 r. zdobył złoty medal). Wystawiał także swoje prace indywidualnie, m.in. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskim Sztygarka. Jego prace znajdują się u prywatnych kolekcjonerów śląskiego malarstwa nieprofesjonalnego. Obrazy swoje wystawia pod jednym tytułem „Zanim powstał węgiel”. Na wystawie zostanie pokazany przekrój twórczości, począwszy od  pierwszych prac z lat 70-tych po dzieła współczesne oraz odciski na skałach kopalnych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *