Jaki system inteligentnego domu wybrać?

Jaki system inteligentnego domu wybrać?

Inteligentny dom to system elektrycznych urządzeń, które komunikują się ze sobą lub z serwerem. Reagują na sytuacje przewidziane wcześniej przez instalatora/właściciela dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. Pozwala to zwiększyć komfort, bezpieczeństwo i przynosi oszczędności w zużyciu energii.

Na rynku istnieje wiele systemów inteligentnego domu, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Pierwszą ważną decyzją przy wyborze systemu jest odpowiedź na pytanie, czy system ma komunikować się ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo? Albo układamy przewody i łączymy wszystko przy pomocy przewodów, albo używamy bezprzewodowego połączenia. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Warto także zastanowić się nad rodzajem systemu, czy będzie to system z serwerem centralnym i od niego będzie zależało, czy całość będzie poprawnie działała? A może lepiej wybrać system rozproszony, który w razie uszkodzenia lub awarii spowoduje wyeliminowanie sterowania urządzeniami kontrolowanymi za pomocą uszkodzonego modułu? To samo dotyczy umiejscowienia urządzeń całego systemu – albo wszystko w jednym miejscu np. w dużej szafie z odpowiednią ilością miejsca, albo rozproszone w różnych miejscach, puszkach elektrycznych do automatyki.

Na końcu wspomnieć wypada o cenie, bo urządzenia kosztują od kilku tys. zł w przypadku kawalerki do kilkudziesięciu tys. zł w przypadku domu ok. 150 m2. Cena oczywiście wzrasta w przypadku wyboru większej ilości paneli, ekranów itp. Generalnie systemy bezprzewodowe są tańsze, jednak koszty wykonania prac są ustalane zawsze indywidualnie i konkretną cenę ustala się po uzyskaniu szczegółowych danych, rodzaju instalacji, wyborze systemu itd.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *